Właściwie przeprowadzona porada dietetyczna opiera się na uzyskaniu informacji dotyczących obecnego sposobu odżywiania (dzienniczek dietetyczny), obecności chorób przewlekłych, preferencji kulinarnych. Wywiad ten uzupełniany jest o wyniki badań krwi oraz parametry takie jak wzrost, waga i analiza składu ciała
Przed wizytą należy:
Na tej podstawie przygotować można wskazówki dotyczące zmian jakie należy wprowadzić aby dostosować indywidualny plan żywienia do potrzeb organizmu oraz wymagań aktywności sportowej.
W trakcie pierwszej porady dietetycznej trwającej około 60 minut ustaleniu podlegają:
W trakcie pierwszej porady pacjent nie otrzymuje jadłospisu do realizacji a jedynie wytyczne dotyczące zmian w sposobie odżywiania, które są niezbędne do realizacji celu.
Kolejna wizyta trwająca około 15 minut ma na celu weryfikację wspomnianych wytycznych. W trakcie tej drugiej wizyty ustala się bardziej precyzyjne zasady żywienia oraz przedstawia przykładowy jadłospis z uwzględnieniem wartości kalorycznych zależnych od stopnia intensywności treningu sportowego.
Kolejne wizyty kontrolne powinny odbywać się co 8 tygodni celem oceny postępów dietoterapii oraz przedyskutowaniu problemów związanych ze zmianami w żywieniu.