Częstość występowania schorzeń i kontuzji jest w oczywisty sposób wyższa u osób trenujących niż u nietrenujących, co wynika z faktu, że oprócz typowych schorzeń narządu ruchu, obserwujemy dodatkowo specyficzne choroby związane ze sportem (np. „kolano biegacza”), a także dlatego że wiele typowych schorzeń ortopedycznych ulega pogorszeniu pod wpływem wysiłku fizycznego. Każda dyscyplina sportowa ma swoją specyfikę i czynniki sprzyjające wystąpieniu kontuzji. W dyscyplinach technicznych czy siłowych jednym z głównych czynników sprzyjających kontuzji może być nieprawidłowa technika ćwiczeń. W dyscyplinach wytrzymałościowych częściej obserwujemy kontuzje w przypadku zbyt dużego obciążenia treningowego. Generalnie w sporcie kontuzje pojawiają się gdy przy odpowiednio dużej intensywności treningu dochodzi do powtarzania błędów treningowych (zła technika, niedostosowana intensywność, brak regeneracji itp.). Przykładowo wśród biegaczy biegających 30 km i więcej w tygodniu połowa kontuzji związana jest z nieprawidłowym treningiem sportowym.
Ograniczanie leczenia kontuzji do krótkich przerw w treningu, stosowaniu tylko leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych bez wykonania analizy treningu prowadzić może do nawracającego stanu chorobowego powodującego stałą przerwę w treningach. Analiza treningowa powinna dać odpowiedź na pytania: dlaczego doszło do kontuzji ? jakie są słabe punkty planu treningowego ? jak zmodyfikować trening ?
Wykonanie pełnej analizy treningu sportowego jest możliwe po skompletowaniu danych z badania lekarskiego, danych dotyczących dotychczasowego planu treningowego oraz jego faktycznego wykonania (np. zapis sesji treningowych ze sporttestera) oraz po wypełnienia ankiety.